Co jest grą wojenną?

Analizując rynek gier, ostatnio wydawane tytuły, zacząłem się zastanawiać przez jaki pryzmat patrzeć na gry wojenne i co tak naprawdę do tej kategorii się zalicza, spójrzmy na ostatnie premiery i zastanówmy się na chłopski rozum co jest grą wojenną?

Aliens Colonial Marines

Pomijając fakt, że wyczekiwana produkcja, została zrównana z błotem przez krytyków, zastanówmy się, czy tytuł – w którym walki jest co niemiara, pojawiają się komandosi, pojawia się konflikt pomiędzy dwoma nie tyle nacjami, co gatunkami – jest grą wojenną? Otóż odpowiedź poniekąd zawiera się w powyższym pytaniu, świadomość istnienia innego, agresywnie nastawionego wobec nas gatunku i potrzeba walki oraz unicestwienia, świadczy o tym, że wkroczyliśmy na wojenną ścieżkę i przed nami wiele bitw. Ta wojna ma to do siebie, że prawdopodobieństwo pokoju jest zminimalizowane do zera, a co za tym idzie wygra silniejszy po przez kompletną zagładę drugiego organizmu. Podobnie ma się sytuacja w przypadku Crysis’a 3.

Tomb Raider

Biorąc pod uwagę szeroko pojętą terminologię słowa wojna, moglibyśmy dojść do wniosku, że Lara Croft też jest na wojnie, walczy o przetrwanie, toczy bitwy z nieprzyjaciółmi, więc co – jest to wojna. Do podobnych wniosków można by dojść przecież grając w przygodową grę The Book of Unwritten Tales, w której temat wojny przewija się się przez cały czas, a nasze działania maja bezpośredni wpływ na nią. Te dwa tytuły są i nie są grami wojennymi, ponieważ koncentrują się na konkretnych bohaterach i pomimo tego, że możemy uświadczyć w nich konfliktów na każdym kroku, to fakt wrzucenia ich do worka z grami wojennymi jest nam raczej bardzo odległy.

Wniosek

Gry wojenne należy rozpatrywać nie tylko jako kategorię, ale i szukać w tym wszystkim drugiego dna, a co za tym idzie, do pewnego momentu samemu rozpatrywać, czy dana gra jest wojenna czy też nie. W mojej opinii, są gry wojenne, naciągane gry wojenne jak Crysis i Aliens oraz te, które mogłyby na upartego dostać się do tego zestawu, ale nikt z nas ich tutaj nie wrzuci. Myśląc o grze wojennej myślmy o konflikcie między dwoma podmiotami jako całość, nie koncentrując się na przykładzie jednej osoby i chociaż tak naprawdę w serii Crysis mamy do czynienia z jednostką, to warto zwrócić uwagę na całościowe ujęcie tego tematu – trwa wojna, czujemy to i podejmujemy działania jako jednostka, ale w znaczeniu ogólnym.

Podziel się tekstem - bądź socjalny:)